Yazı Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 10:19 Bu yazı 399 kez okundu
 
Nefes mi, Buğday mı, Hangi Cennet !?
Önder Balyemez
 
 

Acaba tarih bir kez daha mı tekerrür etti! Ama hep denmez miydi ders alınsaydı hiç tekerrür eder miydi diye. Neden mi böyle bir başlangıç? Çünkü bir mütefekkir daha gitti sürgüne. Suçu geçmişte hiçbir infaza gerekçe olmamış bir cürüm, tarihselcilik. Konuyu takip edenler almışlar zaten pozisyonlarını ve hem de çoktan. Amma beyhude bir çağrı da olsa, neden kıyar insanlar birbirlerine, aslında hiç yoktan diye nida etmek geldi içimden ve bu yazıya sebep de oldu aslında bir insani vicdan.

Bir atasözü nakledilirdi eskiden, önce iğneyi kendine sonra ne batıracaksan ötekine. Dini tarihe kendileri hapsedenlerin, ilahi mesajı gelişen hayat ve değişen gerçekliklerle izaha ve insanları aydınlatmaya çalışan asrın münevver kalemlerini ya reformist ya da komik bir şekilde tarihselci diye mahkûm etmeleri hangi din veya düşünceyi korumak olarak tanımlanabilir ki?

“Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı

Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı”

diye ümmetin ve insanlığın kurtuluşu için feryat eden hak ve hakikat aşığı mazlum Mehmet Akif’e kendisi yaşarken reva görülen muameleler ve hazin akıbet bilinip ama görmezlikten de gelinirken ve merhum Merhum Ali Şeriati’nin ne şiaya ne ehli sünnete yaranamayıp şehid edilmesi gibi nice örnekler de önümüzde dururken, nedir bu ötekini hain ve art niyetli görüp kendini din ve Tanrı şövalyesi sanmak.

Bu ön sızlanmadan kurtulup ben de bir soru yöneltmek istiyorum aslında kendi cüppeleri ve kürsülerini dini tarihe hapsedip her türlü aydın düşünceye ve Allah’ın mesajının anlaşılmasına bariyer yapanlara!

Peki, sizin çağrınız nedir insanlığa? Örneğin ısrarla savunduğunuz hurili ve köşklü cennetler umurunda mı dijital kapitalizme esir edilmiş yeni neslin.

Evet, belki de Yesevi İslam’ın insana ve toprağa ruh bahşeden, Allah ile münasebette dahi almayı değil vermeyi erdem bilen o ruh halidir Yunus’un dizelerinde veciz bir şekilde vücut bulduğu şekliyle hayata gerçek anlamını veren.

“Cennet Cennet dedikleri, birkaç köşkle üç beş huri,

İsteyene ver sen onu, bana seni gerek seni.”

Hamlık bir suç değil bir noksanlıktır bilip fark edene, Yunus’un çok geçmeden fark ettiği gibi. Hacı Bektaş-ı Veli dergâhında kaybetmişti hikmeti, himmet ve nefesi dünyalık buğday için. Ama hissedince gönlünde tutuşan aşk ateşini, döndü geri lakin kalmamıştı daha orada yeri bunun için gitti, aradı, buldu Tapduk Emre’yi ve gün gelip diyecekti hamdık, piştik elhamdülillah deyi.

Evet, buğday doyurur nefsini ve mideni ama yine acıkırsın, fakat aşkla pişerse aşın ve özün daha ne açlık duyarsın ne de susuzluk ve istemezsin bir daha Hak rızasından gayrı hiçbir şeyi, sunulan Cennet olmuş olsa dahi. Ve şöyle devam ediyordu Yunus:

 

“Adımız miskindir bizim, düşmanımız kindir bizim

Biz kimseye kin tutmayız kamu âlem birdir bize

Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım

Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz.”

 

Yemeyi, içmeyi, biriktirip yığmayı, yetimi yoksulu görmezlikten gelmeyi kâr bilip, cennet tasavvurunu da bunun üzerine kuranlar aslında realitede iflas ettiler. Bırakın Z denen kuşağı, kendilerinin anlamadan okudukları Kur’an’da geçen cennet tasavvurları ne denli belirleyici onların ruhi, sosyal ve psikolojik dünyalarında.

Neoliberal sistem dünyayı yeni bir cennet anlayışıyla inşa edip, turizmi bile cennet tasavvurunu aşacak ögelerle doldurup, tüm insanlığı Allah’ın teslim olan kulları olmaktan, tüketim bağımlısı çılgın varlıklara evirdiği günümüzde, adı Müslüman olan hangi gencin umurunda sizin altından ırmaklar akan meyvelerle bezeli biyolojik cennetiniz.

Hiç düşündünüz mü toprak ve sudan yaratılan Âdem’in neslinin, enerjiden yaratılan cinlerin ve onlardan olan İblisin dünyasına olan hayranlıklarını.

Elbette bu çetrefilli konular girmiyor sizin sevap devşirme alanlarınıza. Ve hem siz, kendiniz sakın canınız sıkılacak olmasın gideceğiniz o cennette. Zira Kur’an bahsetmiyor hiç, ne o hayranı olduğunuz arabanızdan ne başından ayrılmadığınız görseller ne de vazgeçilmeziniz o sevgili internet ve telefonunuzdan.

Evet, bence o tarihselci diye mahkûm ettiğiniz beyinlere belki müteşekkir olmalısınız asıl sizi belki yaşayacağınız şoklara karşı biraz da olsa uyarıyor olduklarından.

Nedendir bilinmez, tanımlar insan her şeyi daima başkaları üzerinden, öteki hep kötüdür hep haksız ve yanlış, güzel de bu seni iyi ve doğru yapıyor mu yaşadığın hayatta. Tanımlamaları, eleştiri ve değerlendirmeleri kendi üzerimizden yapmamız, daha doğru ve sağlıklı neticelere ulaştırır kanımca hepimizi.

Ama ben çözümü daha da basitte buluyorum, gelin beklentilerimizi ve iddialarımızı minimalize edelim ama güzel bir tohumdan bir bahçe yeşertelim ve cennetimizin ismine Darusselam diyelim, barış ve esenlik yurdu. Zaten ahirette de selamet yurduna ancak halim ve selim olanlar alınacak, gönül tarama cihazlı bekçileri tarafından. Kalplerinde kin, öfke, nefret, haset ve benzeri tehlikeli ve patlayıcı madde taşıyanlar alınmayacaklar diyor Kur’an oraya.

Bu nedenlidir ki haydi hep birlikte zoru kolay, çirkini güzel ve hoş eyleyelim ve cenneti önce gönüllerimizde ötekine hazır edelim.

 

“Bilmeyen ne bilsin bizi,

Bilenlere selam olsun.” (Yunus Emre)

 

Ve bu kısa yazımızı kutlu elçi İsa(a.s)’nın evrensel ders niteliğindeki sözüyle bitirelim, “Suçluya ilk taşı, içinizden günahsız olanlar atsın”!  

Önder Balyemez

 
Etiketler: Nefes, mi,, Buğday, mı,, Hangi, Cennet, !?,
Yorumlar
Basın İlan Kurumu
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
19
12
1
1
6
8
2
Trabzonspor
18
16
0
3
5
8
3
Beşiktaş
17
16
1
2
5
8
4
Hatayspor
16
16
2
1
5
8
5
Altay
15
15
3
0
5
8
6
Fatih Karagümrük
14
14
2
2
4
8
7
Galatasaray
14
13
2
2
4
8
8
Konyaspor
14
12
0
5
3
8
9
Alanyaspor
14
8
2
2
4
8
10
Adana Demirspor
12
14
2
3
3
8
11
Kayserispor
11
10
3
2
3
8
12
Gaziantep FK
11
10
3
2
3
8
13
Sivasspor
9
11
3
3
2
8
14
Antalyaspor
8
8
4
2
2
8
15
Başakşehir FK
6
8
6
0
2
8
16
Kasımpaşa
6
8
4
3
1
8
17
Yeni Malatyaspor
6
7
6
0
2
8
18
Göztepe
5
7
5
2
1
8
19
Giresunspor
5
3
5
2
1
8
20
Çaykur Rizespor
1
6
7
1
0
8
Özlü Sözler
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Haber Yazılımı