Yazı Detayı
28 Nisan 2021 - Çarşamba 09:51 Bu yazı 319 kez okundu
 
KÂTİP ARZU HALİM YAZ YÂRE BÖYLE
Önder Balyemez
 
 

Malum Ramazan ayındayız ve bu ay orucu olduğu kadar bir mukabele geleneğini de çağrıştırıp temsil de etmektedir.

Lügate baktığımızda mukabelenin: [1] karşılık verme, [2] karşı gelme ve başkaldırma, anlamlarına geldiğini görüyoruz.

Müslüman toplumlarda tarihi, sosyolojik ve dini bir gelenek olarak, Ramazan ayı süresinde Kur’an’dan her gün bir cüzün (20 sayfa) bir veya birkaç kişi tarafından sesli okunması ve diğer katılımcıların da gözle takip ya da dinleme şeklindeki faaliyetlerine verilen ad ve anlamdır mukabele.

Bu içerik asli tanımıyla ne denli bir anlam bütünlüğü ve benzerliği taşıyıp ya da taşımamaktadır, bu da ayrı bir soru.

Biz de bu yazımızda tam da bunu yapmak, bu bağlamda ve Kur’an ekseninde biraz mukabelede bulunmak istiyoruz sizlerle.

Hani insanlar bazen farklı durumlara vurgu yapmak veya dikkat celbetmek için bir deyim kullanırlar biraz abes olsa da, şeytanın avukatlığını yapmak, diye.

Ben ise Kur’an’a avukatlık yapmak gibi bir deyim üzerinden kendime ne böyle bir rol ne de görev üstlenmek istek ve niyetinde değilim ve buna gerek de görmüyorum aslında. Ha böyle bir ihtiyaç olmamakla beraber, bunu zaten kendine görev addetmiş haddinden fazla gönüllü zevat var elhamdülillah.

Sahi Kur’an kendini ifade, temsil ve savunmadan aciz ya da yetersiz mi acaba? Elbette ki hayır. Ama, ancak ve ne var ki fikrine ve zikrine hiç başvuran yok müvekkilin. Zira Kur’an konuşursa şayet kalmaz hiçbir kimseye ve söze hacet.

Bu durum ise bozacağından çoklarının oyun, keyif ve konforlarını, konuşmalı birileri konuşulması gereksiz olanları ve ürkütmemeli fincancı katırlarını.

Peki ya senin niyetin nedir öyleyse diyenlere ve işin aslını öğrenmek isteyenlere bu yazımla kendimin diyecek bir şeyim olmadığını beyan etmek isterim. Ama kendime bir görev verdim. Bir mazluma arzuhalci olmak şeklinde.

Bu mazlum ve mahzunun var aslında hem okuma ve hem yazması. Ama susturulmuş, kıstırılmış ve küstürülmüş kendisi, bu nedenle söylemiyor hiç kimseye ne dert ne keder ne de bir arzusunu. Avukatları olanlar hep kendilerini aklamışlar onun mazlumluğu yerine. Kimi iddialarını, kimi düşünce ve fikirlerini, kimi atasını, kimi aşiret ve sofrasını meşrulaştırıp ve mazlumlaştırmış onun üzerinden.

Evet, mukabele ediyoruz bu Kur’an ayında bu sefer Kur’an’la. Daha çok diyecekleri var O’nun, dertleri var kederleri, zulme alet edilmiş ayetleri ve katillere tepside sunulmuş hükümleri.

Kur’an Allah’ın kitabı, insanlığın hidayet rehberi, zalimlere zindan mazlumlara ferman, yetimlere mesken, yoksullara aş ve ayran. Kimi zaman oturtulmuş sanık sandalyesine, kimi zaman bir mazlumla çekilmiş darağacına, kimi itilmiş kimi kakılmış. En çok ve belki asıl kaderi de olmuş hep oturmak izleyici koltuğunda. Sorulmamış fikri, verilmemiş hakkı.

Bugün oturtsak tanık sandalyesine acaba ne söylerdi bize. Lütfen savcı bey bölmeden bir dinleyin verilecek hüküm idam da olsa önemli değil yeter ki hakikati gölgelemeyin.

Muaviye tek örnek mi Kur’an sayfalarını mızrakların ucuna taktırarak Ali’ye ve Hakk’a, Allah’ın kitabıyla galip çıkmaya çalışıp, zulmüne alet kılmak ve yetmiş bin insanın (müminin) katline sebep olmak. (Sıffin Savaşı)

Mukabele okuyan imam ve hafız efendilere gelince, Kur’an’ın muhafızı olması gerekenler oldular maalesef hep daha hızlı ve çok nağmeli bir yarışın izcisi. Kazanan kim ve önemli de değil ama kaybeden hep Hakk ve hakikat kitabı idi.

Kur’an kurbanı oldu kutlu elçisinden rivayet edilen bir sözün, Kuran’ı seslerinizle süsleyin sözü gerçek olsa bile, oldu gerçekliğin anlaşılmasına bir sitre.

Konu buraya gelmişken dikkatinizi şu hususa çekmek isterim. Dünya ve tarihinde birey, kitle ve toplumları etkilemenin en önemli ögesi hitabet olmuştur. Kur’an da insanlığa bir hitaptır ve metin olarak bu hala öyledir. Ancak ve ne var ki, Kur’an ayetleri okunurken ve yazılırken, işin psikolojik, sosyal, toplumsal ve edebi yönü hiç dikkate alınmamakta imla, işaret ve kurallarına gerek duyulmamakta ve olay nağme ağırlıklı müzikal bir şölene çevrilmektedir.

Siz Kur’an okurken veya dinlerken hiçbir soru cümlesine ve ton olarak buna verilen cevaba şahit oldunuz mu? Yapılan ihtarlar, müjdeler ve hüzünler diksiyon vb. yönlerden hiç değerlendirildi mi?

Hangi okuyuş insanları nağme olarak daha fazla etkiliyor buna bakıldı ve bakılıyor. Bir de tecvit ve kalkale patlatma olmazsa olmazımız elbette. Burası kaç elif miktarı olacaktı sahiden? Kim ne anladı ya da anlayamadı ve anlaşılması gereken de aslında bu konu.

Allah selamet versin bir önceki Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez, Allah’ın kitabını lütfen bestelerinize güfte yapmayın dediği için, nice hücumlara maruz bırakıldı ve ne yazık ki Kur’an’ı güzel okuma adı altındaki bu müzikal ağırlıklı görsel televizyon yayınları, keyifli yorum ve katılımlarla bu Ramazan’da da ekranları şenlendirmeye devam etmekteler.

Evet, kıymetli okurlar, hani bir deyim var ya, bir dokun bin ah işit diye, işte bizim tanık ya da şahit Kur’an’ın da bize söyleyecek daha çok söz ve sitemleri var. Fakat biz şimdilik ancak bu kadarını özümseyebilir veya kaldırabiliriz kanısındayım zira Kur’an ‘da şu iki ayeti okuduğunuzda bana hak vereceksiniz sanıyorum. Bir dahaki mukabelede buluşmak duasıyla.

-Şayet biz bu Kur’an’ı bir dağın üzerine indirmiş olsaydık, onu Allah korkusundan baş eğip titreyerek paramparça olmuş görürdün. İşte bu misalleri insanlar düşünsünler diye veriyoruz. (Haşr Suresi 21. Ayet)

-Biz emaneti göklere, yerküreye ve dağlara teklif ettik, ama onlar bunu yüklenmek istemediler, ondan korktular ve onu insan yüklendi. Kuşkusuz insan çok zalim, çok cahildir. (Ahzap Suresi 72. Ayet)

Önder Balyemez

 
Etiketler: KÂTİP, ARZU, HALİM, YAZ, YÂRE, BÖYLE,
Yorumlar
Basın İlan Kurumu
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
13
11
0
1
4
5
2
Beşiktaş
13
10
0
1
4
5
3
Fatih Karagümrük
10
11
1
1
3
5
4
Konyaspor
10
7
0
1
3
4
5
Fenerbahçe
10
6
0
1
3
4
6
Altay
9
10
2
0
3
5
7
Galatasaray
8
8
0
2
2
4
8
Hatayspor
7
9
1
1
2
4
9
Kayserispor
7
4
1
1
2
4
10
Yeni Malatyaspor
6
7
3
0
2
5
11
Alanyaspor
6
3
2
0
2
4
12
Göztepe
5
6
2
2
1
5
13
Gaziantep FK
5
5
2
2
1
5
14
Kasımpaşa
5
5
2
2
1
5
15
Adana Demirspor
5
5
2
2
1
5
16
Antalyaspor
4
6
3
1
1
5
17
Sivasspor
3
5
2
3
0
5
18
Çaykur Rizespor
1
3
4
1
0
5
19
Başakşehir FK
0
2
4
0
0
4
20
Giresunspor
0
0
4
0
0
4
Özlü Sözler
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."


YILDIRIM BEYAZIT
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Haber Yazılımı