Yazı Detayı
26 Ocak 2021 - Salı 12:30 Bu yazı 369 kez okundu
 
HOROZLAR, ÇÖPLÜKLER VE İNSANLAR!
Önder Balyemez
 
 

İnsanın düşünen ve tefekkür edebilen bir varlık aşamasına ulaştığı evreden beri, insanlığın kadim sorusu ve de soruları en başta hep: “Ben kimim, niye varım, varlığım nereden geliyor ve varlığımın anlam ve hakikati nedir?” olmuştur. Peki ya hakikate ve gerçeğe nasıl ulaşılır?

Düşüncenin ilkel (aşama) boyuttan daha sistematik ve bu soruların bir disiplin olarak felsefe diye karşımıza çıktığı, antik Yunan düşünce ekolleri ve Filozofları da sorularını hep bu merkezli sorup geliştirmişlerdir. Aslında ilahi olan veya olmayan dinlerde ilk başlarda bunlardan farklı alanlarda düşünmeye çağırmıyorlardı muhataplarını. Evet, burada bir Tanrı, onun varlığı ve buyrukları belki hayır takdim ediliyordu insanlara ancak insanlığın yönelmesi gereken istikamet paralellik arz ediyor aslında; varlığın anlam ve hakikati ve de hakikatin ne olduğu ve ona nasıl ulaşılacağı hususlarında.

Peki, ama ulaşınca ne olacaktı o aranan şeye, işte burada evet tam bu noktada yollar, araç ve amaçlar farklılaşıyordu, günümüz insanlığında da çok belirgin bir şekilde görüleceği üzere. İlk veya ilkel dediğimiz insanlar sanki daha köklü sorular yöneltmişler hayata; hayata, anlamın ne ve bizden ne istiyorsun demişler.

Günümüz modern insanı ise hayata soru sormuyor anlamına dair. Daha çok hayattan devşirmek istiyor beyin değil midesine iştah veren şeyleri. Beyni meşgul eden sorular mutsuz ediyor modern insanı, bu yüzden sorularını daha basit soruyor. Örneğin ben niye varım yerine, benim neyim var veya niye yok diyor. Daha mutlu olmayı daha erdemli olmakta değil, daha fazla dünyalığa sahip olmakta görüyor. Bana yeterli olacak nelerim var yerine, neden şunlar ve de bunlarım da yok diyor ve bu anlayış hayatın tümüne yayılıyor.

Evet, mutluluk demişken, insan neden arar hep mutluluğu, mutlu olunca ne olur ki insana veya mutlu olamayınca olan mutsuzluk ne ola ki? Bunların ne oldukları kadar ne olmadıkları da ilginç değil mi sizce de?

Ben bu satırlara bu minvalde devam edeyim derken bu yazıda, bir ikindi vaktiydi ve bir horoz öttü birden, öte taraftan bir diğeri ona karşılık verdi, ötüştüler belli bir süre sonra sustular, mutluydular anlaşılan ses ve sedalarından. Peki, ne mutlu etmişti ki onları, ne kazanmış veya almışlardı bugün veya ne planları vardı yarına dair, dün akşamdan farklı bir şeyler var mıydı acaba güneşli ve güzel bir günü daha doyasıya yaşamış olmaktan başka!

Her şeyleri kursaklarındaydı, kalmamıştı ne taneler ne de bahaneler boğazlarında, mutlulukları da çok belliydi nağmelerinden. Yoktu zira bir endişeleri yarına dair, dün akşamdan da bugüne dair olmadığı gibi.

Lakin insanlar cephesinde durum biraz farklı ve feci. Zira ağızlardaki tat acı, hevesler kursaklarda, mideler spazm geçiriyor aşırı stres ürettiriyor doymayan gözlerin, bir türlü rahat vermedikleri midelere, asidin en ekşisini.

Ve bu durum kesiyor hem modern insanın sesini, kıvransa da, elem ve ızdırabını etmiyor da belli, mutsuzluğundan kendisine mutluluk ve teselli üretecek ötekilere.

Evet, aşırı hız kaza yaptırırken lüks otomobillerine otoyollarda ve sıfır asfaltlarda, aşırı haz da düşürüyor mutluluk doymazlarını sonu gelmez ölüm ve kederlere.

Niye mutsuz ki dersiniz insan, acaba mutluluk ararken kendi kurduğu tuzaklara kendi mi düşüyor ve devşiriyor mutsuzluğu hayattan.

İlkel denen insan belki avdan eve eli boş döndüğü için üzgündü ama üzüntüsü bir günlüktü, ertesi gün yine hayatın güzel bir günüydü ve mutlu olması için her şeyi yeniden tazeleyip sunacaktı ona ve çok iyi biliyordu ki yaratan kefildi buna!

Ancak modern insan her şeyi hemen istiyor, ipotek etse de hayatını sonu gelmez tüketim ve kredilere. Zira modern insanın hesapları hem çok karışık hem de çok kabarık, bu uzayıp gidiyor ta mezara. Ölmekte kurtuluş değil biliyor o, yatacak bir mezarı ölmeden satın almadıysa?

Evet, tüketiyor aslında kendini, tüketmek zorunda bırakıldığını sandıklarıyla ve tüketiyor hayatını, hayatta kendini belirgin kılmaya çalıştıklarıyla. Hem kirletiyor tüm tükettikleriyle hayatın kendini ve kendi kendini.

Horozların çöplükleri vardı eskiden, aslında insanların attıklarıyla tavukların da didindikleri çöpü olmayan çöplükler. Didinir ve öterlerdi orada gün boyu, akşam oluncaya dek. Uyurlardı erkenden zira sabah ışıklarını kaçırmak, kaçırmaktı sabahı ve niyazını. Ötmezlerse horozlar endişelenirdi belki insanlar.

Fakat bugünkü insanların, ama çöplerini horozların didindikleri çöplüklere değil, zira yok zaten ve artık onlar, dağlara yani çöp dağlarına çöpleri taşınan insanların çöplüklerinde duyulan sesler, bakan ve gören gözlere gözüken yüzler, çok tuhaf, çok dramatik ve çok mu çok trajik ve aslında komik. Evet, oradakiler, birilerinin mutlu olmak için alıp da, günlük mutlulukları bittiğinde attıkları, akla gelen ve çoğu zaten gelmesi mümkün olmayan her ne varsa, atılması değil satılması dahi utancın vesikası olan çöplükten, hayat bulmaya ve onunla hayatta kalmaya çalışan, sessiz ve kimsesiz insanlar. Mutlu veya mutsuz hatta var veya yok olmaları kimsenin umurunda olmayan, olamayan insanlar.

Ama işin en güzel ve en anlamlı tarafı da şu ki; hayatın çöplüğünde didindikleri halde, sadece birilerinden farklı veya üstün olma serabındaki asıl zavallılar da, bizim kimlikleri ceplerinde değil yüreklerinde saklı kimsesizlerin, hiç mi hiç umurlarında değiller ve asla da olmayacaklar.

Önder BALYEMEZ

 
Etiketler: HOROZLAR,, ÇÖPLÜKLER, VE, İNSANLAR!,
Yorumlar
Basın İlan Kurumu
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
13
11
0
1
4
5
2
Beşiktaş
13
10
0
1
4
5
3
Fatih Karagümrük
10
11
1
1
3
5
4
Konyaspor
10
7
0
1
3
4
5
Fenerbahçe
10
6
0
1
3
4
6
Altay
9
10
2
0
3
5
7
Galatasaray
8
8
0
2
2
4
8
Hatayspor
7
9
1
1
2
4
9
Kayserispor
7
4
1
1
2
4
10
Yeni Malatyaspor
6
7
3
0
2
5
11
Alanyaspor
6
3
2
0
2
4
12
Göztepe
5
6
2
2
1
5
13
Gaziantep FK
5
5
2
2
1
5
14
Kasımpaşa
5
5
2
2
1
5
15
Adana Demirspor
5
5
2
2
1
5
16
Antalyaspor
4
6
3
1
1
5
17
Sivasspor
3
5
2
3
0
5
18
Çaykur Rizespor
1
3
4
1
0
5
19
Başakşehir FK
0
2
4
0
0
4
20
Giresunspor
0
0
4
0
0
4
Özlü Sözler
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.


0
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


dsc_5384_312c483e5b4b5a569a07.JPG
Arşiv
Haber Yazılımı