Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 08:54 Bu haber 2876 kez okundu
 
Başkan Kaya’dan sitem
Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) Başkanı Serkan Kaya, “Şiran demek, öz Gümüşhane demektir. Bize yapılan ayrımcılığı kınıyoruz” dedi.
GURBETTEN Haberi


Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) Başkanı Serkan Kaya, “Şiran demek, öz Gümüşhane demektir. Bize yapılan ayrımcılığı kınıyoruz” dedi.

Yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde Gündoğumu Gazetesinden Veli Yılmaz’la yaptığı röportajın sonlarına doğru, muhtemel Gümüşhane Dernekler Konfederasyonu hakkındaki görüşlerini sorduğunu ve kendisinin de bu husustaki düşüncelerimi ifade ettiğini kaydeden Kaya, “Benim beyanımdan birkaç gün sonrada, Gümüşhane’den, ilimizin önde gelen büyüklerinden Hasan Pir Bey’in, muhtemel konfederasyonla ilgili görüşlerini yine internet basını üzerinden gördük. Buraya kadar bir problem olmamasına rağmen, sonraki süreçte ŞİDEF ile ilgili ayrımcılıklar yapıldığını, muhtemel bir konfederasyonda, daha doğrusu kuruluş görüşmeleri yapılan konfederasyonda –ki, biz bu çalışmalardan haberdar değiliz. ŞİDEF olarak bizim dışlanmaya çalışıldığımızı öğrendik. İstanbul, Kocaeli, Ankara ve Samsun GÜDEF’den oluşturulması düşünülen bir Gümüşhane konfederasyonun kurulacağının haberinin basına verildiğini gördük. Bu konfederasyon çalışmalarıyla ilgili yaptırılan haberde de, fotoğraflarda federasyon başkanları dışında, İstanbul GÜDEF Sekreterinin de resmi görülmektedir. Buradan da bu çalışmanın İstanbul GÜDEF’in organizesinde yapılmış olduğu görmekle, ŞİDEF e yönelik ayrımcılığın İstanbul GÜDEF Başkanı kaynaklı olduğunu üzülerek müşahede etmiş bulunmaktayız” dedi.

Kendisinin İstanbul GÜDEF’te uzun yıllar yöneticilik yaptığını dile getiren Kaya, “İstanbul GÜDEF’in üyesi il derneklerinden olan, Küçükçekmece merkezli GİYAD’ın 2 dönem başkanlığını yaptım. Kurucu Genel Başkanı olduğum ve genel kurul sonrası yaklaşık 2 yıldır da genel başkanlığını yürüttüğüm ŞİDEF’in, tüm programlarına İstanbul GÜDEF’i davet ettiğim gibi GÜDEF’i programlarımızda da onure etmiş bulunmaktayız. Kaldı ki, İstanbul GÜDEF Başkanı Sayın Vahit Olgun ile eskiye dayalı hukukumuz olmakla birlikte, evveliyatta İstanbul GÜDEF’de birlikte görev de yapmış bulunmaktayız. Yine, ŞİDEF deki arkadaşlarımızdan gerek evveliyattan İstanbul GÜDEF’e çokça emek vermiş arkadaşlarımız olduğu gibi, halihazırda İstanbul GÜDEF yönetiminde olanlar dahi vardır. Bütün bunların yanında, halihazırda ŞİDEF’in üye derneklerinin de büyük kısmı aynı zamanda İstanbul GÜDEF’in de üyesidir. Kısacası ŞİDEF olarak her daim Gümüşhanemizi ve tüm kurumlarını ayrımsız benimsedik ve destekledik” diye konuştu.
 
“PEKİ BU AYRIMCILIK NEDENDİR?”

Başkan Kaya, şunları söyledi: “Bir konfederasyon kurulması güzel bir şeydir. ŞİDEF’in bu konfederasyonda varlığı niçin rahatsızlık vermiştir? ŞİDEF, ismi geçen 4 federasyon içinde, İstanbul GÜDEF’den sonraki en büyük federasyondur, en çok üyeye sahip federasyondur. Yanlış bilmemekle beraber, Kocaeli Federasyonu, Ankara Federasyonu ve Samsun Federasyonu 10 ile 20 belki 25 arası üye derneğe sahiptir. Bizim 40 civarında üye derneğimiz vardır, bağlantılı derneklerimizle bu sayı 50 yi bulmaktadır. Yukarıda da belirttiğim üzere, İstanbul GÜDEF’e de üye derneklerimiz olmakla birlikte, diğer federasyonları oluşturan derneklerin belli kısmıda bizim ŞİDEF olarak bağlantılı olduğumuz derneklerdir. İstanbul GÜDEF Başkanı ve halihazırdaki yöneticileri dışında, Ankara, Kocaeli, Samsun GÜDEF Başkanlarımız ve yöneticileri de her daim görüştüğümüz, saydığımız, sevdiğimiz arkadaşlarımızdır. Zira, Ankara GÜDEF Başkanı Sayın Hamdi Arslan, ŞİDEF’imizin istişare grubunda yer almaktadır. Ankara’daki derneklerin ciddi bir kısmıda, ya ŞİDEF bağlantılıdır ya da ŞİDEF’in faaliyet hinterlandındadır ve ileri ki zaman diliminde potansiyel ŞİDEF üyesi olacak derneklerdir. Yani, bu konfederasyon çalışmasında ismi geçen Federasyonlarımızın hepsi ŞİDEF’den haberdar iken, bizim bütünleştirici tavrımız var iken, bu ayrımcılık neden oldu anlamış değiliz. Kaldı ki bu ayrıştırıcı tavır, İstanbul-Kocaeli-Ankara-Samsun federasyonlarının kurumsal kararı mıdır? Yoksa, başkanlarının bireysel tavrı mıdır, o da muammadır. Zira, gerek diyalog halinde olduğumuz bu federasyonların yöneticileri bu ayrıştırıcı tavırları tasvip etmediklerini ve oluşacak konfederasyonun ŞİDEF ile birlikte oluşmasını gerektiğini beyan etmiş olmakla, gerekse sosyal medyaya ve yerel basına yansıyan ve bazı toplantılarda da dile getirilmiş olan haliyle de konfederasyonun konsensüsle oluşması gerektiği belirtilmiştir. Bunun yanında, bir konfederasyonun oluşması aslında, yasal olarak federasyon başkanlarını ve yönetimlerini de aşan, federasyonların en üst karar organı olan genel kurul kararıyla olabilecektir. İsmi geçen, İstanbul-Ankara-Kocaeli-Samsun federasyonlarının genel kurullarının bu yönde kararları var mıdır, o da muammadır!”

“ŞİDEF, KURULACAK KONFEDERASYONUN GÜCÜNE GÜÇ KATACAKTIR. BU DURUMDAN RAHATSIZLIK NİYEDİR?”

Mevcut hemşehri federasyonları içinde genç yaşına rağmen, en hareketli, en aktif, en kurumsal, en dinamik federasyonun ŞİDEF olduğunu, bu enerjiyi konfederasyona yansıtmak istemelerinin niçin birilerini rahatsız ettiğini sorgulayan Kaya, “Örnek değişik il konfederasyonlarına baktığımızda: Mesela Tokat Konfederasyonunun 4 federasyondan oluştuğunu, bunlardan birinin Erbaa dernekler federasyonu olduğunu, Erbaa federasyonunun 22 dernekten oluştuğunu, üye federasyonlardan birinin Esenyurt Tokat Dernekler federasyonu olduğunu, bu federasyonunda 10 dernekten oluştuğunu, diğer üye federasyonun Asya (İstanbul Anadolu yakası) Tokat dernekler federasyonu olduğunu, bu federasyonun üye sayısının da 21 dernek olduğunu görmekteyiz. Mesela Erzurum Konfederasyonunun 5 federasyondan oluştuğunu, bunların ise, Esenyurt Erzurum Dernekleri Federasyonu, Erzurum Aşkale Dernekler Federasyonu, Avrupa Yakası Erzurum Dernekler Federasyonu, Şenkaya ve Köy Dernekleri Federasyonu, İstanbul Erzurum Dernekler Federasyonu olduğunu görmekteyiz. Bunlar gibi çokta örnek var. Biz, ŞİDEF olarak federasyona güç katmak istemekteyiz. Teşkilatlı ve bağlantılı 50 civarında derneğiz. Hinterlandımızdaki derneklerimizle sayımız 70 i bulmaktadır. Bu gücümüzü, ekonomik anlamda da, sosyal anlamda da, memleketimize lobi gücü sağlanması anlamında da, Gümüşhanemizin hizmetine sunmak istemekteyiz” şeklinde konuştu.
“ŞİRAN’IN TEK İLİ GÜMÜŞHANE’DİR”

Gümüşhane il merkezine 100 kilometre ile en uzak ilçe olmalarına rağmen, Şiran’ın tek ilinin Gümüşhane olduğunun altını çizen Kaya, “Trabzon bizim ikinci ilimiz değildir, Erzincan bizim ikinci ilimiz değildir. Bayburt bizim ikinci ilimiz değildir, Giresun da bizim ikinci ilimiz değildir. Bizim, ilçe olarak, birinci vilayetimizde, ikinci vilayetimizde hep Gümüşhane olmuştur ve öyle de kalacaktır. Özellikle, Tersun tünelinin faaliyete geçmesiyle, ulaşım mesafesi ve zamanının kısalmasıyla, Şiran artık Gümüşhane’nin her yönüyle tam göbeğinde olacaktır. Tüm bu durumlar birlikte değerlendirildiğinde ve göz önüne alındığında, ŞİDEF’siz bir konfederasyonun, kesinlikle Gümüşhane’nin birliğine hizmet etmediği, farklı amaçlar taşıdığı, buna sebep olanların, olmaya çalışanların veya sessiz kalanların, ilerleyen zamanda bunun sorumluluk ve vebalini kaldıramayacağını net olarak söylemek isteriz. Bu yanlıştan tez zamanda dönülmesini ve konunun tüm muhataplarının sağduyu ile hareket ederek, bireysel hesap ve çıkarlara göre hareket etmeden, ŞİDEF in de masanın etrafında yer alacağı bir çalışma ve oluşum ile Gümüşhanemizin birliğine katkı sunmasını ŞİDEF ailesi olarak beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başkan, Kaya’dan, sitem,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Özlü Sözler
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."


YILDIRIM BEYAZIT
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı